باخیش
ایل گئچدی،باهاراولدو،خبریوخ گولوموزدن.. 
نويسندگان
پيوندهای روزانه
 

بهشت از رایحه ای دلنوار، سرمست می شود.  

جشنی برپاست از انبوه فرشتگان و کائنات.  

بر منبری از نور و روشنایی، جبرئیل خطبه می خواند برای علی علیه السلام و فاطمه علیهاالسلام و زندگی آغاز می شود.  

طوبی، دل انگیزترین نغمه اش را شاباش می فرستد.  

صدایی می شکوفاند جان ها را و شاید خداست که برای این عروس و داماد پیام تبریک وتهنیت می فرستد.

از میان تمام مردان عرب، تنها مدال همسری فاطمه، گردن آویز علی می شود.  

راز عشقی بزرگ.  

دو دریا به هم می پیوندند در قداستی بی نظیر.  

دو دریای علم و حلم، علی و فاطمه، تا جهان به خنکای وجودشان به ساحل آرامش برسد.  

و آب که چه زیبا مهر فاطمه را به دل دارد و خاک که راز بزرگی علی را به دوش می کشد.  

و عشق که از تلاقی این دو متولد می شود؛ آب و خاک،  

از آن دو دریا، دو گوهر هستی پدید می آید؛ حسن و حسین، سید جوانان اهل بهشت».  

و حقیقت ادامه می یابد در گرو پیوند علی و فاطمه؛  

زیر یک سقف، پای سفره ای ساده، از پیوند دو نور، تا یازده ستاره روشن  

و تاریخ عشق، از همین جا آغاز می شود.  

 


امروز سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) است؛ تعاون، تقوی و نیکی از جمله ارکان زندگی مشترک این دو بزرگوار است. حضرت زهرا(س) هیچگاه در طول زندگانی پر فراز و نشیب خود از حضرت علی(ع) چیزی نخواست که اجابت آن برای امیرالمومنین (ع)مشکل باشد.

برایتان از جنس خودتان همسرانی آفرید تا بدان‌ها آرام گیرید و میان شما دوستی و مهربانی نهاد، که در این برای گروهی که اندیشه می‏‌کنند عبرت‌هاست. (سوره روم آیه 21)

در اسلام ازدواج تعقیب کننده مقاصدی وحیانی است. اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین امر از نظر اسلام تشکیل خانواده است و به یقین مهمترین بحث دنیای امروز نیز چالش‏‌های پیش‌رو در این زمینه است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ‌گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه‌السلام، پیشوای پارسایان با فاطمه علیهاالسلام، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت.

برکت این ازدواج، عمری به گستردگی آفتاب دارد؛ همچنان که یاد
مهریه زهرا(س) الگویی برای پیوندهای امروزی

پیامبر گرامی اسلام (ص) ازدواج دخترش را به ساده‌ترین و راحت‌ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند. مهریه 500 درهمی برای فاطمه علیهاالسلام مهتر زنان نیز، به همین هدف صورت گرفت. در روایات، افزون بر این مهریه که جنبه مادی و مالی دارد، مهریه‌های معنوی دیگری نیز برای آن بانوی بزرگ گفته شده است. در روایتی می‌خوانیم که حضرت زهرا علیهاالسلام از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه‌اش را شفاعت از مسلمانان گناهکار قرار دهد. این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه علیهاالسلام شفیع و واسطه بخشش گناهکاران قرار گرفت.

درس‌هایی از ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) برای خانواده‌ها

همکاری علی (ع) با فاطمه (س) در امور خانه به صورتی بوده که هرکدام برای انجام کارها از دیگری پیش قدم می‏‌شده‌اند. از جلوه‏‌های مطلوب زندگی این دو بزرگوار تقسیم وظایف به صورتی عادلانه و عالمانه می‏‌باشد. عالمانه است به این معنا که بر مبنای ساختار روحی و جسمی و مصلحت اجتماعی انجام گرفته و عادلانه بدان جهت که توسط پیامبر (ص) انجام پذیرفت به این صورت که ایشان کارهای داخل خانه را به فاطمه (س) و کارهای خارج از خانه را به علی (ع) واگذار کردند.

محبت و انس حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) به یکدیگر وسیع وعمیق بود و پیامبر(ص) همواره به حضرت زهرا(س) می‌فرمودند شوهر تو بهترین همسرهاست و من تو را از نافرمانی او برحذر می‏‌دارم.

از آنجا که هر مردی برای حل مشکلات گوناگون خارج از منزل به یک روحیه قوی نیازمند است فاطمه (س) نیز از این امر دقیقا مطلع بوده و از جایگاه حساس و بلند شوهر خویش علی (ع) آگاه است؛ به همین علت تمام کوشش او ایجاد محیط آرام در درون خانه بود. امیرالمومنین برخورد فاطمه (س) را این‏طور بیان فرمودند: هیچگاه فاطمه (س) از من نرنجید و او نیز هرگز مرا نرنجاند او را به هیچ کاری مجبور نکردم و او نیز مرا آزرده نساخت. هرگاه به خانه می‌آمدم و به زهرا (س) نگاه می‌کردم تمام غم و غصه‌هایم برطرف می‏‌شد.

فاطمه (س) در تمام مبارزات سیاسی و نظامی مایه امید و دلگرمی علی (ع) بود و در غیاب شوهر خویش خانه و فرزندان را به خوبی اداره می‏‌کرد.

وقتی علی (ع)از جبهه نبرد باز می‏‌گشت فاطمه به استقبال او می‎شتافت و با روی گشاده و لبخند حاکی از افتخار به او می‎نگریست.

آری در تمام تاریخ کمتر خانه‌ای را می‏‌توان یافت که دو عنصر اساسی آن یعنی زن و شوهر هر دو معصوم و دارای مرتبه ولایت و کمالات انسانی باشند.

اما هیچگاه برای فاطمه (س) دختر پیامبر بودن باعث نشد تا آنچه را انجام دهد که خدا ناراضی است و چیزی طلب کند که در توان علی (ع) نباشد و علی (ع) نیز هیچگاه به سبب حاکم بودن بر جامعه اسلامی سعی نکردند تا کاری را انجام دهند که خداوند از آن ناراضی است و هیچگاه با فاطمه (س)از موضع قدرت و تسلط برخورد نکرد.

بی شک گفتار و کردار علی (ع) و فاطمه (س) الگوی برتر ازدواج جامعه اسلامی است. الگویی که به یقین درست و قابل اعتماد می‏‌باشد و دستاورد آن فرزندانی است که در دامان این دو بزرگوار تربیت شدند و خود حماسه‌ای ویژه آفریدند.
[ جمعه ۱۳٩۳/٧/٤ ] [ ۱:٠۳ ‎ب.ظ ] [ shadi ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

تو را دوست میدارم اما بندی نیستم بر پاهایت عشق من به تو بال ست برای پریدنت آرزوی من اوج گرفتن در آسمان رویای توست دل زمینیم همیشه بودنت را می خواهد دل آسمانیم پروازت را طلب میکند گرچه می فشارد دلتنگی قلبم را در چنگ اما عشق حریف فاصله هاست و من تو را خویش را رها می خواهم رها.....
صفحات دیگر
امکانات وب