بایاتی لار

 شعر آذری از نوعی زبان حماسی و روح مقاومت و مضامین انسانی و فتوت و جوانمردی و عاشقانه‌های نجیب و پراحساس برخوردار است و در این میان، دوبیتی‌های بومی در ادبیات شفاهی این سامان که به «بایاتی» معروفند،‌ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. دوبیتی‌هایی که عمدتاً‌ شاعران و سرایندگان آنها ناشناخته و گمنام‌اند و زبان به زبان و سینه به سینه و نسل به نسل از طریق ادبیات شفاهی تا به امروز نقل شده و باقی مانده است.
جایگاه بایاتی در ادبیات آذری به قدری قوی ا‌ست که مردم به آن تفأل می‌زنند و مراد می‌جویند و در پندها و اندرزها و سوگ‌ها و مصیبت‌ها و اتفاقات تلخ و شیرین زندگی به بایاتی توسل می‌جویند
بایاتی از نظر ساختار بیرونی و شکل‌، شبیه رباعی و ترانه است و هدف شاعر و مضمون اصلی در بیت دوم و مصراع چهارم بیان می‌شود و نقش غافلگیر کنند‌گی مضمون، در آن چشمگیر است. گاهی مصراع‌های اول و دوم حتّی ارتباطشان با مضمون اصلی و پیام شعر کم و گاه در حد صفر است و فقط از نظر آوا به خصوص آهنگ قافیه،‌ گوش مخاطب را آمادة شنیدن پیام شعر می‌کند.

 در زبان ترکی از نظر عمق نگاه و غنای تصویر و استفاده از کلمات خاص برای بیان حالات ویژه و استفاده از جناس‌های فراوان که در این زبان به‌ وفور دیده می‌‌شود،‌ کم‌نظیر است و آنجا که این غنا به‌ویژه جناس‌های زیبا و دلنشین آن در فرم بایاتی می‌نشیند و می‌درخشد‌، به تأثیرگذاری و ماندگاری مضمون در ذهن و زبان و حافظة مخاطب کمک فراوان می‌کند.

در این مختصر،‌ سعی بر این است که برای انتقال بهتر مفهوم و شناخت بایاتی،‌ نمونه‌هایی از آن را  برای خوانندگان ارجمند ارائه شود. با ذکر این نکته که بی‌شک ترجمه، بسیاری از زیبایی‌های کلام را که در زبان اصلی از آن برخوردار است، نمی‌تواند انتقال دهد به‌ویژه حسّ‌ خاصی را که در شعر وجود دارد. علاوه بر آن زبان الکن و بضاعت اندک صاحب این قلم نیز‌، عیب دیگری ا‌ست و برخی کلمات و عبارات و ضرب‌المثل‌ها کاملاً‌ با احساس صاحبان آن در هم آمیخته و احساسات و عواطفشان را به جوش و حرکت وا می‌دارد، ولی ترجمة آن برای صاحبان زبان‌های دیگر،‌ شاید کم اثر یا بی‌معنی تلقّی شودلذا بدین دلیل از ترجمه اثر خودداری گردید. 

در این مقوله بهتر است یادی از استاد نصیرپایگذار سطان جناس ایران برده شود که دوبیتی های جناس مشهوری همچون ناردانالار ایشان  یک شاهکار ادبی ترکی  به شمار میرود.

 

 

گؤیومون ٰ اولدوزوسان

آغزین دادی دوزوسان

داغلاردا چوبان اوللام

 نه قدرسن قوزوسان

 

عزیزیم سودا یاندی
سئل گلدی سو دایاندی
عشق اودونا سوسپدیم
اود دوتدی سودا یاندی

 

عزیزم گول اللر
آغ بیلک لر گول اللر
دریا جا عقلین اولسا
یوخسول اولسان گوللر

 

من عاشیقام هر آیلار
هر اولدوزلار هر آیلار
باشیم جلاد الینده
دلیلیم سنی‌هار ایلار

 

عزیزیم دیلن گل
باغدا گوله دیلن گل
غربت‌ده ‌خان اولونجا
وطنین ده،‌ دیلن گل

 

سوگلر آخار گئد‌ر
سئل گلریئخار گئد‌ر
دنیا بیر پنجره دی
هرگلن با خار گئد ر

 

عزیزم کاساد اولماز
مرد الی کاساد اولماز
یوز نامردین چوره‌یین
دوغراسان کاسا دولماز

 

هم گونش سن،‌ هم‌ آی،‌ قیز
هیش سنه یوخدی تای،‌ قیز
پنجره‌دن باخمیسان
واردی گلایه‌م آی قیز

استاد نصیرپایگذار

/ 17 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پــــــویا

با سلام نام شما ثبت شده در ختم صلوات جمعه ها، پس دهان خود را خوشبو کنید به ذکر 100 صلوات ، برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان در این روز زیبای بهاری[گل]

گلشنا

نازلی مطلب زیبایی بود استفاده بردیم[گل][گل][گل][گل] چوخ گوزلدی تشکرلر[گل]

محمدمختومی

سلام شادی عزیز خیلی زیبا هستند دوبیتی هایی که گذاشتید... استفاده کردیم. ممنون که امدید سر زدید.

خسرو پيري

وکسی می گوید :سرخودبالاکن... به بلندابنگر، به بلندای عظیم... به افق های پرازنورامید... وخودت خواهی دید... وخودت خواهی یافت... خانه دوست کجاست... خانه دوست درآن عرش خداست... وفقط... دوست خداست...

کمال

سلام کیف ایلدیم واراولسنی

khodai

سلام...[گل] شادی جان چوخ گوزلدی.اللرین آریماسین[گل][ماچ][گل]

فاطمه

مفید بود ولی لطفا اون آذری هارو ویرایش بدین به ترکی آذری توهین محسوب میشه یاشیاسوز