مسجدشجره

لبیک الهم لبیک لبیک لا شریک لک لبیک ان الحمد والنعمه لک والملک لاشریک لک


و اما مسجد شجره کجاست ؟

مسجد شجره یکی از مساجد بسیار مهم خارج از مدینه بوده و به عنوان یکی از میقاتها و مساجد احرام از اهمیت بسزایی برخوردار است. کسانی که قصد ورود به مکّه معظمه و بیت الله الحرام را دارند چه ساکن و چه مسافر باشند، بدون بستن احرام حق ورود به این شهر را ندارند. نقاطی که حجاج در آن محرم می شوند، میقات گویند.
به تناسب مسیر ورود حجاج، شش میقات وجود دارد و مسجد شجره یکی از آنهاست.
پیامبر اکرم در سه سفر عمره و یک سفر حج تمتع در این میقات محرم شدند :
1- در سال صلح حدیبیه که موفق به انجام عمره نشدند (ششم هجری).
2- عمره ناشَدَه (سال هفتم هجری)
3- فتح مکه (سال هشتم)
4- حجة الوداع (سال دهم هجری)
وجه تسمیه آن به شجره نیز این است که پیامبر اکرم در این مکان، کنار درختی (شجره) به نام ‹‹سَمَره›› فرود آمده و احرام بستند. مسجد شجره به نامهای دیگر نیز مشهور است:
مسجد اِحرام: به سبب آنکه حاجیان برای تشرف به حج در این مسجد احرام می بندند، به ‹‹مسجدالاِحرام›› معروف گردیده است.
مسجد ذوالحُلیفه: حُلَیفه نام آبی بین ‹‹بنی جشم بن بکر›› از قبیله هوازن و بنی خفاجه العقیلین›› بوده که رسول خدا دوست داشت برای بستن احرام کنار درختی دراین محل فرود آید.
ابیار علی علیه السلام: از آن جهت به آن ابیار علی گفته اند که حضرت علی علیه السلام برای آبیاری نخلستانها، چاههای فراوانی در این منطقه حفر کرده و ابیار نیز اسم جمع بئر یعنی چاه است.
پیامبر اکرم پس از اقامت دو رکعت نماز در مسجد شجره، احرام بسته و می فرمود: ‹‹ لبیک،اللهم لبیک، لبیک لا شریک لک لبیک، ان الحمد و النعمة لک و الملک، لاشریک لک لبیک››.
روایت شده، که رسول خدا نخستین بار، هنگام انجام حج، زیر درختی در این مکان فرود آمد که در سالهای بعد در آن محل مسجدی ساخته شد. آن حضرت در این مسجد به سمت ستون وسط نماز می خوانده است و این همان مکان درختی بود که ایشان قبلاً کنار آن نماز می گذارده است.
‹‹زین الدین الاستدار›› در سال 961 هـ. ق بنای مسجد را باز سازی و اطراف آن دیواری بزرگ کشید که تا پایان دوره عثمانی همچنان پا برجا بود. وی مأذنه گوشه شمال غربی آن را نیز بازسازی کرد و سبب اینکه مکان محراب اصلی مشخص نبود، محراب دیگری در وسط دیوار قبله قرار داد که شاید مکان اصلی محراب باشد. وی پله هایی نیز در سه جهت برای مسجد ساخت تا از ورود چهارپایان به داخل جلوگیری شود.
طول این مسجد از جنوب تا شمال 25 متر از شرق به غرب نیز به همین مقدار بوده است. در سالهای اخیر در دوران سعودی این مسجد به طرز بسیار زیبایی بازسازی شده مساحت آن به 88000 متر مربع رسیده است

/ 7 نظر / 7 بازدید
عادل

سلام دوست عزیزم وبلاگ زیبا وخیلی خوبی داری موفق باشی دوست داشتی به منم سربزن ومنو لینک کن[گل]لحظاتتون سرشار از خدا[گل]

deniz

سلام شادی جان[گل] پست خوبیه یاد خاطرات شیرینم انداختی بهترین سفر زندگیم درختان نخلش هیچ وقت از یادم نمیره ولی یادمه که موقع احرام بستن احساس کردم سختترین کار دنیا بر عهدمه ولی به لطف خدا آسون بود خدا اجرت بده ایشااله دوباره مشرف بشی البته ایشااله که باهم... اؤپورم اوزاخدان[گل]

فخارنیا

سلام شادی خانم این پستی که دروبلاگ گذاشتی حال مارودگرگون کرد آخه این چه کاری بودخواهرخوبم بذارمن هم یه دعای تندوتیز برات بکنم الهی بری ازنزدیک ببینی مسجدشجره روتادلت مثل همه زائران بقیع آب بشه بادیدن تصاویراین مساجدواماکن متبرکه جاتون خالی خردادپارسال نصیبمون شدازته دل برات دعامی کنم قسمتت بشه انشاالله[گل]

عقل و عشق

اين مت نرو با دقت بخون http://r47p.persianblog.ir/post/52/

عقل و عشق

اين هم مسجد شجره خدا بهت قسمت كنه http://r47p.persianblog.ir/post/25/