سالروز مقدس‌ترین پیوند آسمانی... اول ذیحجه

امروز سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) است؛ تعاون، تقوی و نیکی از جمله ارکان زندگی مشترک این دو بزرگوار است. حضرت زهرا(س) هیچگاه در طول زندگانی پر فراز و نشیب خود از حضرت علی(ع) چیزی نخواست که اجابت آن برای امیرالمومنین (ع)مشکل باشد.

برایتان از جنس خودتان همسرانی آفرید تا بدان‌ها آرام گیرید و میان شما دوستی و مهربانی نهاد، که در این برای گروهی که اندیشه می‏‌کنند عبرت‌هاست. (سوره روم آیه 21)

در اسلام ازدواج تعقیب کننده مقاصدی وحیانی است. اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین امر از نظر اسلام تشکیل خانواده است و به یقین مهمترین بحث دنیای امروز نیز چالش‏‌های پیش‌رو در این زمینه است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ‌گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه‌السلام، پیشوای پارسایان با فاطمه علیهاالسلام، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت.

برکت این ازدواج، عمری به گستردگی آفتاب دارد؛ همچنان که یاد مهریه زهرا(س) الگویی برای پیوندهای امروزی

پیامبر گرامی اسلام (ص) ازدواج دخترش را به ساده‌ترین و راحت‌ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند. مهریه 500 درهمی برای فاطمه علیهاالسلام مهتر زنان نیز، به همین هدف صورت گرفت. در روایات، افزون بر این مهریه که جنبه مادی و مالی دارد، مهریه‌های معنوی دیگری نیز برای آن بانوی بزرگ گفته شده است. در روایتی می‌خوانیم که حضرت زهرا علیهاالسلام از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه‌اش را شفاعت از مسلمانان گناهکار قرار دهد. این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه علیهاالسلام شفیع و واسطه بخشش گناهکاران قرار گرفت.

درس‌هایی از ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) برای خانواده‌ها

همکاری علی (ع) با فاطمه (س) در امور خانه به صورتی بوده که هرکدام برای انجام کارها از دیگری پیش قدم می‏‌شده‌اند. از جلوه‏‌های مطلوب زندگی این دو بزرگوار تقسیم وظایف به صورتی عادلانه و عالمانه می‏‌باشد. عالمانه است به این معنا که بر مبنای ساختار روحی و جسمی و مصلحت اجتماعی انجام گرفته و عادلانه بدان جهت که توسط پیامبر (ص) انجام پذیرفت به این صورت که ایشان کارهای داخل خانه را به فاطمه (س) و کارهای خارج از خانه را به علی (ع) واگذار کردند.

محبت و انس حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) به یکدیگر وسیع وعمیق بود و پیامبر(ص) همواره به حضرت زهرا(س) می‌فرمودند شوهر تو بهترین همسرهاست و من تو را از نافرمانی او برحذر می‏‌دارم.

از آنجا که هر مردی برای حل مشکلات گوناگون خارج از منزل به یک روحیه قوی نیازمند است فاطمه (س) نیز از این امر دقیقا مطلع بوده و از جایگاه حساس و بلند شوهر خویش علی (ع) آگاه است؛ به همین علت تمام کوشش او ایجاد محیط آرام در درون خانه بود. امیرالمومنین برخورد فاطمه (س) را این‏طور بیان فرمودند: هیچگاه فاطمه (س) از من نرنجید و او نیز هرگز مرا نرنجاند او را به هیچ کاری مجبور نکردم و او نیز مرا آزرده نساخت. هرگاه به خانه می‌آمدم و به زهرا (س) نگاه می‌کردم تمام غم و غصه‌هایم برطرف می‏‌شد.

فاطمه (س) در تمام مبارزات سیاسی و نظامی مایه امید و دلگرمی علی (ع) بود و در غیاب شوهر خویش خانه و فرزندان را به خوبی اداره می‏‌کرد.

وقتی علی (ع)از جبهه نبرد باز می‏‌گشت فاطمه به استقبال او می‎شتافت و با روی گشاده و لبخند حاکی از افتخار به او می‎نگریست.

آری در تمام تاریخ کمتر خانه‌ای را می‏‌توان یافت که دو عنصر اساسی آن یعنی زن و شوهر هر دو معصوم و دارای مرتبه ولایت و کمالات انسانی باشند.

اما هیچگاه برای فاطمه (س) دختر پیامبر بودن باعث نشد تا آنچه را انجام دهد که خدا ناراضی است و چیزی طلب کند که در توان علی (ع) نباشد و علی (ع) نیز هیچگاه به سبب حاکم بودن بر جامعه اسلامی سعی نکردند تا کاری را انجام دهند که خداوند از آن ناراضی است و هیچگاه با فاطمه (س)از موضع قدرت و تسلط برخورد نکرد.

بی شک گفتار و کردار علی (ع) و فاطمه (س) الگوی برتر ازدواج جامعه اسلامی است. الگویی که به یقین درست و قابل اعتماد می‏‌باشد و دستاورد آن فرزندانی است که در دامان این دو بزرگوار تربیت شدند و خود حماسه‌ای ویژه آفریدند.

/ 13 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابراهیم

دیدم که در عرش شور و شوق برپاست برپاگر این بزم شرف ذات خداست گفتم به خرد چه اتفاق افتاده گفتا که عروسی علی و زهراست سالروز ازدواج حضرت علی ع و زهرا س مبارک باد

تبریز ویکی لینکلر - TabrizLinks

سلام به به تبریک به همه این روز بزرگ... [گل] راستی نزدیک روزه سون آی آذربایجان هم بوده جالبه... [قلب] یاشا... http://tabrizlinks.mihanblog.com

شوکران

بسیارزیبا[گل]

مهدی

درود بانو...با تاخیر این روز بر شما مبارک...ان شالله همه ی زندگی ها علی وار و فاطمه وار باشد.[گل]

khodai

تنها چیزی که یارانه ای نشد “رفاقت” بود چون نتونستن روش قیمت بزارن ! مخلص همه رفقای با معرفت که قیمت ندارن …[گل][قلب][قلب]

مهدی

ای گول، سنی آخر، بیلیرم اویره دن اولدو سالدین منی هیجرانه، بو بیلمم، نه دن اولدو؟ دوزدوم نه قده ر زحمته، هر نازینی چکدیم کونلوم غمی - عشقینله اسیرئ - محن اولدو سن بویله وفاسیزدا دئییل دین، بیلیرم من ظنیمجه، سنی بو ایشه تحریک ائدن اولدو رسوایئ- جاهان ائیله دین آخر منی، گئتدین ایندی منه بیگانه گلیب طعنه زن اولدو بیر واخت پیشیمان اولاجاقسان بو عمل دن سندن بو ایشین، بلکه حسابین چکه ن اولدو گزدین، گوزلیم، غیرایله، من دردینی چکدیم گلدی نه بلا باشیما، بو غصه دن اولدو واحید او گولون وصلینه بیگانه یئتیشدی دردین چکه ن عالمده بیر آنجاق حسن اولدو

محسن منصور

متن ها به قلم خودتون ؟ تبريك اگر هم نيست باز هم تبريك به اين حسن انتخاب[دست]